Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 8 februarie, 2013

Întărire moral spirituală pentru ostașii și ofițerii din cadrul Armatei Naționale

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Preoţii militari Pr. Corneliu Dobrogeanu, Pr. Gheorghe Gavrilița, Pr. Alexandru Gavrilița, Pr. Dorin Rusu, Pr. Ioan Tudoreanu, Pr. Tudor Spataru, Pr. Nicolae Andrieș, au oficiat slujba de sfinţire a Taberei Militare nr. 142 din Chişinău, eveniment la care a participat şi corul Centrului Misionar de pe lângă Academia de Teologie Ortodoxă din Moldova.

Astfel de măsuri sunt binevenite, motivându-se întărirea moral spirituală a ostașilor și ofițerilor, care își satisfac serviciul militar în această tabără militară, dar totodată și pentru a exclude factorul relațiilor nestatutare și a huliganismului de cazarmă.

La final, preoţii au urat ostaşilor tărie, perseverenţă, devotament şi încredere în Dumnezeu, deoarece numai astfel îşi vor putea îndeplini cu demnitate datoria faţă de Neam, Patrie şi Biserică.