Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:40, joi, 2 mai, 2013

Întărire duhovnicească pentru 40 de familii nevoiaşe din capitală

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Între protopopiatul I Chişinău şi Pretura Centru a capitalei s-a stabilit o frumoasă colaborare. Direcţia pentru protecţia drepturilor copilului din sector a identificat circa 40 de familii socialmente vulnerabile, cărora li s-a oferit un pelerinaj gratuit la Mănăstirea Hâncu.

Cu binecuvântarea părintelui protopop Prot. Mitr. Dr. Vadim Cheibaş, copilaşii au primit apă şi dulciuri în drum, iar dl Ion Vânaga, om de afaceri, preşedintele organizaţiei “Soglasinvest”, a finansat acest pelerinaj.

La mănăstire li s-a vorbit din istoria şi viaţa mănăstirii, după care copilaşii s-au rugat şi s-au închinat la sfintele moaşte.

A fost o zi de adevărată bucurie, dar şi de întărire duhovnicească pentru unii mai trişti ca noi.