15:50, marți, 11 februarie, 2014

Întâlnirii de suflet între studenții și masteranzii Facultății de Litere, USM

1656412_756313081065261_892159620_n

Acum doi ani în cadrul Facultății de Litere a Universității de Stat din Moldova s-a propus un program de master pentru contingentul bisericesc, intitulat Studii filologice și spiritualitate creștină. Astfel, peste patruzeci de masteranzi au posibilitatea să sorbească din două izvoare – filologie și teologie – în vederea formării lor profesionale.

Intrând în perioada Triodului și pregătindu-ne de Postul cel Mare, cu acceptul doamnei decan Claudia Cemârtan și cu implicarea doamnei Alexandra Gherasim, șefa Departamentului Limba Română, Lingvistică Generală şi Limbi Clasice, masteranzii au realizat întalniri cu colegii de la ciclul I din cadrul facultății.

La fiecare curs au mers câte doi masteranzi, unul vorbind despre post, altul prezentând dragostea în sens creștin.

Această inițiativă vine tocmai în preajma Postului Sf. Paști și a sărbătorii ”îndrăgostiților”.

Studenților li s-a vorbit despre aspectele duhovnicești ale unui post, care presupune înfrânare și creștere lăuntrică, precum și despre dragoste ca jertfă sau dăruire.

Masteranzii s-au referit și la roadele postului și iubirii creștine, împărțindu-le colegilor informație ziditoare de suflet la tematica propusă.

Sursa: www.masterateortodoxe.blogspot.com