Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 7 august, 2015

Întâlnirea tinerilor ortodocși din Europa va avea loc la Cluj-Napoca

În perioada 4-7 septembrie 2015, Tinerii Ortodocși din Europa se întâlnesc în Cluj–Napoca. Tema întâlnirii va fi „Tinerii ortodocşi împreună pentru viitorul Europei”.

Întrucât în anul 2015, municipiul Cluj-Napoca este Capitala Europeană a TineretuluiAsociația Tinerilor Creștini Ortodocși Cluj și Arhiepiscopia Ortodoxă a Vadului, Feleacului şi Clujului organizează la Cluj-Napoca, în perioada 4-7 septembrie 2015, Întâlnirea Tinerilor Ortodocşi din Europa

Sunt invitați să participe tineri ortodocși cu vârste între 14 și 35 de ani. La acest eveniment vor participa peste 6000 de tineri din diaspora românească, Republica Moldova, România, Rusia, Grecia, Ucraina, Bulgaria, Serbia, Polonia, Cehia şi Slovacia, Finlanda, Georgia, Albania şi Cipru, dar şi din comunităţile ortodoxe din Siria şi Palestina.

Pentru a sublinia şi mai mult impactul acestei întâlniri dătătoare de ton nu doar în Biserica noastră, ci în întreaga lume ortodoxă, tema acestei întâlniri va fi „Tinerii ortodocşi împreună pentru viitorul Europei

Pr Rafail Noica și Pr Zaharia Zaharou de la mănăstirea Essex (Anglia) se numără printre invitați.

www.doxologia.ro