Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:19, joi, 6 februarie, 2014

Întâlnirea dintre Patriarhul Ecumenic şi trimisul Preşedintelui francez pentru ecologie

Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului s-a întâlnit cu trimisul special al Preşedintelui Franţei pentru protejarea Planetei, Nicholas Hulot.

Cu ocazia vizitei sale la Paris, între 28 şi 30 ianuarie, Sanctitatea Sa Bartolomeu, supranumit de media internaţională “Patriarhul verde” pentru implicarea sa în ecologie, a avut discuţii cu reprezentantul Preşedinţiei franceze pentru protejarea planetei pe teme de mediu, ecologie şi implicarea Bisericii în educaţia ecologică a cetăţenilor.

Pe site-ul demnitarului francez a apărut o precizare: “Această întâlnire a permis trimisului special să aducă omagiu acţiunii împlinite de patriarh şi să fie o chemare la mobilizarea tuturor pentru o planetă mai curată”.

www.doxologia.ro