Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:38, sâmbătă, 14 iulie, 2012

Întâlnire între autorităţile europene şi ierarhii ortodocşi ai Europei

Ieri, 12 iulie, la Bruxelles, Mitropolitul Emmanuel Adamakis, Mitropolit al Franţei din partea Patriarhiei Ecumenice şi preşedintele Adunării Epicopilor Ortodocşi din Franţa şi al Conferinţei Bisericilor Europene, a luat parte la întâlnirea liderilor religioşi ai Europei cu instanţele politice de conducere ale Uniunii Europene, pe tema „solidarităţii inter-generaţionale”.

Alţi participanţi la această întâlnire au fost Arhiepiscopul Hrisostom al Ciprului, Arhiepiscopul Anastasie al Albaniei, Mitropolitul Nifon, Arhiepiscop al Târgoviştei, Exarh patriarhal pentru relaţiile cu instituţiile europene.

Din  partea instituţiilor europene au participat László Surján, vice-preşedinte al Parlamentului European, José Manuel Barroso, preşedinte al Comisiei Europene şi alţii.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com