23:54, sâmbătă, 8 aprilie, 2017

Întâlnire de suflet cu tinerii din parohia Costeşti, Rîşcani

La data de 7 aprilie, de sărbătoarea Bunei Vestiri, în parohia Costeşti, Rîşcani a fost organizată o întâlnire de suflet pentru tinerii din localitate.

Evenimentul s-a desfăşurat în cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox, purtând genericul „Lasă inima să bată”.  La întâlnirea organizată de prot. Oleg Mita, parohul bisericii, au participat Protopopul de Râșcani, prot. Sveatoslav Ungureanu şi numeroși tineri dornici de a-și lămuri anumite frământări lăuntrice.

„Viața pământească a fiecărui om este cel mai mare dar pe care i l-a făcut Dumnezeu, de aceea păstrarea și îngrijirea vieții este o datorie fundamentală a fiecărui dintre noi. Totodată am vrea să ştiţi că viaţa merită să fie trăită, şi dacă vom şti să o trăim în Hristos, ea va fi şi fericită, şi frumoasă”, a spus părintele Oleg Mita.

În cadrul discuţiei au fost abordate aspecte ca: moralitatea creștină, libertatea, viaţa – darul lui Dumnezeu, etc. Tinerii au fost îndemnați să aibă o relație de prietenie cu Dumnezeu, El fiind Cel care ne poate dărui o viaţă fericită şi împlinită.

Protopopiatul Rîșcani