Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 17 mai, 2016

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a participat la Simpozionul ,,Unitatea Panortodoxă”

_MG_5103

În dimineața zilei de 17 mai, ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a participat la Simpozionul ,,Unitatea Panortodoxă” care a avut loc la Academia de Teologie Ortodoxă din Republica Moldova.

În deschiderea Simpozionului, Înaltpreasfinția Sa a venit cu un Cuvânt de binecuvântare adresat participanților veniți din toată republica și de peste hotarele țării.

Menţionăm că în cadrul acestui Simpozion se vor refelecte tematici ca:

– Unitatea şi uniunea Panortodoxă
– Ecumenism şi ecumenicitate
– Sfântul şi Marele Sinod şi problematizarea lui

În acelaşi sens, Simpozionul îşi propune să analizeze anumite cazuri de tensiuni, rupturi şi schizme care au început să apară în Bisericile locale pe marginea acestui eveniment. De asemenea, Simpozionul în cauză îşi propune să evidenţieze şi  posibile soluţionări sau explicaţii suplimentare asupra conceptelor de ecumenism, eclesiologie, participarea autocefaliilor la CEB.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media