16:39, vineri, 6 octombrie, 2017

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a participat la Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Vineri, 6 octombrie 2017, în sala de ședințe a Sfântului Sinod din reședința Patriarhală și Sinodală de la mănăstirea „Sfântul Daniel”, or. Moscova, sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a avut loc ședința ordinară a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La ședință a participat în calitate de membru permanent şi Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

În cadrul întrunirii, Patriarhul a adresat un cuvânt de salut participanților la întrunire, punctând cele mai importante subiecte de pe ordinea de zi.

CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 06 octombrie 2017 vor fi publicate pe pagina oficială a Bisericii Ortodoxe Ruse: http://www.patriarchia.ru/

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media