Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

sâmbătă, 12 septembrie, 2015

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a liturghisit la Catedrala „Naşterea Domnului” din Tiraspol

Cu prilejul aniversării a 25-a de la înfiinţarea Eparhiei de Tiraspol şi Dubăsari şi cu ocazia împlinirii a 20 de ani de arhierie a ÎPS Arhiepiscop Sava, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în incinta Catedralei „Nașterea Domnului” din Tiraspol.

Alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova au coliturghisit ÎPS Vichentie, Mitropolit de Tașkent și Uzbekistan, ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, PS Diodor, Episcop de Melekess și Cerdaklinsk, PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, PS Ambrozie, Episcop Neftekamsk și Birsk, precum și alți numeroși preoți.

Cu acest frumos prilej, Vlădica Vladimir i-a adresat un cuvânt de felicitare omagiatului, urându-i multă cumpătare și putere în ascultarea arhipăstorească pe care o are de îndeplinit. În același context, Mitropolitul l-a decorat pe Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Sava cu ordinul „Meritul Bisericesc”, gr. I.