14:07, duminică, 17 iulie, 2016

Întâistătătorul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica reprezentanței BOM, din or. Moscova

6

În Duminica a IV-a după Cincizecime (Vindecarea slugii sutașului – a Sf. Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic), ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia reprezentanței Bisericii Ortodoxe din Moldova, în or. Moscova (Барашевский пер., 8/2с 4).

Reprezentanța oficială a BOM în or. Moscova a fost constituită prin decret patriarhal№02/1657, la data de 1.09.2015, în cadrul parohiei cu hramul „Intrării în Biserică a Maicii Domnului” din or. Moscova, pentru necesitățile eclesiale ale diasporei moldovenești din capitala Federației Ruse, or. Moscova.

Vlădica Vladimir, care este și paroh al acestui sfânt lăcaș, a fost întâmpinat cu multă bucurie de soborul preoțesc, precum și numeroși credincioși moldoveni, veniți să se roage alături de Mitropolitul Moldovei.

După serviciul divin, Vlădica Vladimir s-a adresat către credincioși cu un frumos cuvânt de felicitare, în care a menționat despre unitatea exemplară a acestora și dragostea permanentă pe care o au față de cele sfinte exprimată prin fapte creștinești, menite să țină credința vie și să perpetueze valorile noastre sacre chiar și în depărtare de casă.

Totodată, Înaltpreasfinția Sa a adus la cunoștința clerului și credincioșilor decizia istorică a Sinodului Bisericii Ortodoxe ruse de a Canoniza pe vrednicii de pomenire: Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni și ascultătoarea Agafia Maranciuc  de la mănăstirea Cușelăuca.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media