Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

23:30, joi, 25 septembrie, 2014

Întâistătătorul a participat la inaugurarea centrului „Keramin Grand Ceramica”

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a participat la inaugurarea centrului „Keramin Grand Ceramica”, oficiind cu acest prilej o slujbă de sfinţire a acestuia.

Adresându-se cu această ocazie reprezentanţilor companiei, precum şi oaspeţilor prezenţi la festivitate, Întâistătătorul a apreciat această iniţiativă creştinească de a începe orice lucru bun cu o rugăciune către Dumnezeu. Vlădica le-a mai urat întreprinzătorilor prosperitate, precum şi să-şi păstreze şi mai departe bunul nume  prin calitatea produselor comercializate şi atitudinea binevoitoare faţă de clienţi.

Festivitatea s-a bucurat şi de prezenţa Preşedintelui Belarusului – Domnul Alexandr Lukaşenko şi a Preşedintelui Republicii Moldova – Domnul Nicolae Timofti. Cei doi şefi de stat au vorbit în context despre importanţa relaţiilor comerciale moldo-belaruse, despre necesitatea şi posibilitatea creşterii acestora, după care au tăiat panglica roşie de la intrarea centrului.

La eveniment, printre numeroşii vizitatori, au fost prezenţi şi reprezentanţi ai diasporei belaruse din ţara noastră.