15:16, miercuri, 2 martie, 2016

Întâistătătorul a oficiat o slujbă de pomenire a luptătorilor căzuţi în războiul de pe Nistru

_MG_0873

Astăzi se împlinesc douăzeci și patru de ani de la declanşarea războiului de pe Nistru, care a răpit zeci de vieţi şi a lăsat o rană adâncă în trupul ţării.

Această tristă aniversare a adunat la Sfânta Mănăstire Ciuflea din Chișinău mai mulţi combatanţi care au luptat jertfelnic pentru suveranitatea şi integritatea Republicii Moldova şi rude ale acestora, care au venit să se roage pentru odihna camarazilor şi a apropiaţilor căzuţi pe câmpul de luptă.

La slujba de pomenire, oficiată de către Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir, pe lângă combatanţi, au fost prezent Ministrul Afacerilor Interne, Domnul Alexandru Jizdan, care astfel şi-a manifestat solidaritatea cu faptele eroice ale tuturor celor care au luptat pentru pacea şi liniştea întregului popor.

Adresându-se celor prezenţi, Vlădica Vladimir a menţionat că de multe ori dragostea pentru Neam, Patrie şi Credinţă trebuie demonstrată prin jertfire. Iar cei care acum douăzeci și patru de ani în urmă au pus mâna pe arme pentru a apăra ce au mai sfânt, nu au ezitat niciun moment, aruncându-se în vâltoarea luptei fără a-şi precupeţi viaţa.

Înaltpreasfinţia Sa a mai menționat că cei vii au datoria creştinească şi patriotică de a pomeni pe cei căzuţi şi de a păstra vii în memorie exemplele lor de bărbăţie, curaj şi credinţă.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media