23:20, marți, 26 aprilie, 2016

Întâistătătorul a comemorat victimele tragicului accident nuclear de la Cernobîl

IMG_3173

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat, astăzi, la evenimentul de comemorare a victimelor catastrofei de la Cernobîl, desfășurat la Memorialul din strada Trandafirilor.

La eveniment au mai participat Viceprim-ministrul RM, Gheorghe Brega, ministrul Apărării, Anatolie Șalaru, preşedintele Asociaţiei obşteşti „Societatea Cernobîl din Moldova”, Tudor Capațînă, Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Ivan Gnatîşin, Ambasadorul Republicii Belarus, Serghei Ciciuk, reprezentanți ai structurilor teritoriale a societății Cernobîl, participanți și rude ale victimelor avariei de la Cernobîl.

Amintim că, astăzi se împlinesc 30 de ani de la producerea catastrofei nucleare de la Cernobîl. La lichidarea consecinţelor avariei nucleare au participat peste 3500 de cetăţeni moldoveni, dintre care 3000 rezervişti, inclusiv 231 ofiţeri mobilizaţi de comisariatele militare, 400 militari din serviciul militar activ, 70 colaboratori ai Ministerului Afacerilor Interne şi 500 persoane civile.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, slujitorii Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, sunt îndemnați în fiecare an la această dată să pomenească în cadrul sfintelor slujbe binecredincioșii creștini care în mod eroic au participat la lichidarea consecințelor catastrofei nucleare de tristă amintire.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media