18:23, marți, 19 aprilie, 2016

Întâistătătorul a avut o întrevedere cu ÎPS Arhiepiscop Sava de Tiraspol și Dubăsari

20160419_122447

Astăzi, 19 aprilie, ÎPS Mitropolit Vladimir s-a întâlnit la reședința mitropolitană cu ÎPS Arhiepiscop Sava de Tiraspol și Dubăsari.

În cadrul întrevederii Întâistătătorul s-a interesat despre stadiul pregătirilor pentru celebrarea Învierii Domnului în Eparhia tiraspoleană și despre evenimentele spiritual-culturale ce urmează a fi desfășurate ulterior în cinstea marii sărbători.

Înaltpreasfințitul Sava a raportat Mitropolitului planul activităților dedicate Sfintelor Paști și a mulțumit Chiriarhului pentru grija părintească pe care o are pentru clerul și poporul din Eparhia de Tiraspol și Dubăsari. La rândul său, Chiriarhul s-a arătat mulțumit de munca pastorală depusă în această jurisdicție a Bisericii Ortodoxe din Moldova, manifestându-și speranța că dinamica pozitivă va continua.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media