Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 5 iulie, 2013

Institutul ortodox Saint-Serge este ameninţat cu închiderea

Peste câteva zile Institutul va împlini nouăzeci de ani de la crearea sa, dar mijloacele sunt foarte limitate nu doar pentru această sărbătoare, dar şi pentru întreaga funcționare a instituției. Pe siteul oficial al Institutului Teologic Ortodox din Paris a fost lansat un apel de a sprijini activitatea acestuia. “În prezent, institutul nostru traversează, din motive care nu depind de el, o criză financiară fără precedent, care amenință însăși supraviețuirea acestei școli teologice unice. Prin urmare, în ultimele câteva luni vom ajunge la imposibilitatea de a plăti salariile personalului, a profesorilor și administratorilor. Prin acest apel, îi îndemnăm pe toți cei care prețuiesc gândirea teologica creștina și cercetarea, sa salveze institutul” – se arată în comunicat.

 

Traducere pentru www.ortodox.md

www.pravoslavie.ru