Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:47, marți, 8 octombrie, 2013

Incendiu de proporții la Catedrala Sfântul Nicolae din New York

La scurt timp după miezul nopții, în urmă cu trei zile, un incendiu puternic a izbucnit la Catedrala Sfântul Nicolae de pe East 97th Street, din New York, în Statele Unite ale Americii.

La catedrala istorică slujește ÎPS Arhiepiscop Justinian de Naro-Fominsk, administratorul Parohiilor Patriarhale ale Moscovei în SUA.

Potrivit New York WABC Eyewitness News, doi pompieri au fost răniți în lupta cu focul, care a fost limitat la nivelul subsolului catedralei abia după două ore de intervenție. Douăzeci și cinci de unități și peste 100 de pompieri au fost chemați la fața locului.

Catedrala are o istorie lungă și venerabila. Piatra de temelie a fost binecuvântata în anul 1901, în timpul Episcopului Sfânt Tihon, mai târziu arhiepiscop, al Americii de Nord, și al păstoririi Sf. Alexandru Hotovitzky. Catedrala a fost sfințită în anul următor.

www.lonews.ro