Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 1 septembrie, 2015

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir vizitează Mitropolia de Taşkent şi Uzbekistan a Bisericii Ortodoxe Ruse

În virtutea frumoaselor relaţii frăţeşti şi la invitaţia Înaltpreasfinţitului Vichentie, Mitropolit de Taşkent şi Uzbekistan, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir vizitează această Eparhie pentru a participa la celebrarea celor 25 de ani de slujire arhierească a Vlădicăi Vichentie.

Astăzi, în prima zi a aflării sale la Taşkent, ÎPS Mitropolit Vladimir a fost întâmpinat călduros de către confratele său întru slujire şi a vizitat mai multe locuri de importanţă spirituală şi socială din cadrul eparhiei. În seara zilei, Înaltpreasfinţia Sa va săvârşi Slujba Vecerniei în Catedrala „Adormirii Maicii Domnului” din capitala Uzbekistanului, iar mâine, Vlădica Vladimir va participa la serviciul divin festiv, prilejuit de aniversarea Înaltpreasfinţitului Vichentie. Vom reveni cu detalii.