Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:19, vineri, 29 mai, 2015

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir: „Să ne unim forţele pentru a reface Sfânta Mănăstire Chiştelniţa!”

Iubiţi întru Hristos fraţi şi surori!

Ne adresăm oamenilor de afaceri, conaţionalilor noştri aflaţi peste hotarele ţării, dar şi tuturor dreptămăritorilor creştini, pentru ca, unindu-ne forţele, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, să contribuim la refacerea Sfintei Mănăstiri Chiştelniţa, care a fost distrusă în proporţie de 70%   într-un incendiu devastator, care a izbucnit în noaptea de 29 spre 30 aprilie a.c.

Situaţia în care se află obştea monahală este cu atât mai grea, cu cât incendiul a avut loc după efectuarea unor ample lucrări de renovare, care au implicat forţe, precum şi contribuţii materiale şi financiare foarte mari.

În acest moment de grea încercare pentru această Sfântă Mănăstire, care este loc de rugăciune smerită şi neîncetată către Domnul, unde mulţi dintre credincioşii din ţară, dar şi de departe, de peste hotarele ei, au găsit mereu alinare, linişte sufletească şi îmbărbătare întru credinţă, Vă îndemnăm să punem cu toţii umărul, fiecare după puterile sale, pentru ca acest aşezământ monahal să-şi recapete splendoarea de odinioară şi să redevină acea livadă duhovnicească, întremătoare de puteri şi întăritoare de credinţă, aşa, după cum o ştim cu toţii.

Dumnezeu să Vă răsplătească fapta cea bună şi să Vă dăruiască cu toate binefacerile sale nepieritoare!

Pentru detalii, apelaţi: +373 22 233 344 (Contabilitatea Direcţiei Mitropolitane)

 

Cu arhiereşti binecuvântări,

+ VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIŞINĂUILUI ŞI AL ÎNTREGII MOLDOVE