14:03, vineri, 25 iulie, 2014

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir participă la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Astăzi, la Mănăstirea Danilov din Moscova îşi desfăşoară lucrările Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, prezidat de către Preafericitul Patriarh Kiril.

Înaninte de a începe lucrările Sinodale, în biserica din Reşedinţa Patriarhală, Întâistătătorul BORu a oficiat o litie pentru nouadormitul Mitropolit Vladimir al Kievului şi al Întregii Ucraine.

Menţionăm că Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove, prezent la şedinţă în calitate de membru permanent, a fost decorat de către Preafericirea Sa cu Ordinul Cuv. Serghie de Radonej, gr. III, cu prilejul aniversării a 25 de ani de slujire arhierească. Acordând această distincţie Înaltpreasfinţiei Sale, Patriarhul Kiril a menţionat munca asiduă şi plină de dedicaţie a Mitropolitului pentru binele Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Asupra hotărârilor luate în cadrul şedinţei de astăzi a Sfântului Sinod, vom reveni pe parcurs.