17:47, joi, 6 aprilie, 2017

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a sfințit producerea prinoaselor pascale la combinatul de panificaţie “Franzeluţa”

Deja în mod tradiţional, în preajma praznicului Învierii Domnului, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir dimpreună cu un sobor preoţesc a săvârşit un serviciu divin de sfinţire a liniei de producţie a cozonacilor de Paşti de la Combinatul de panificaţie “Franzeluţa” din mun. Chişinău.

Evenimentul a avut loc în prezenţa conducerii de vârf a întreprinderii şi a numeroşilor muncitori.

După oficierea slujbei de sfințire, în luarea sa de cuvânt, Mitropolitul Vladimir le-a amintit angajaților despre felul în care gospodinele pregăteau pe vremuri cozonacii pentru sărbătoare, iar în ziua Învierii veneau la Biserică cu pasca. „Dumnezeu să vă binecuvânteze cu binecuvântările sale cerești pentru măreața sărbătoare a Învierii”, le-a spus mitropolitul lucrătorilor.

Totodată, Vlădica Vladimir a urat tuturor angajaţilor ca şi în continuare să bucure concetăţenii noştri cu produse de cea mai înaltă calitate, iar de Paşti să aducă pe mesele credincioşilor pasca şi cozonacul nelipsiți.

Administraţia combinatului a mulţumit Mitropolitului pentru binecuvântare şi urări, menţionând că şi în continuare, “Franzeluţa” va rămâne fidelă calităţii şi inovaţiilor în domeniu.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media