18:13, joi, 9 martie, 2017

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a participat la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Joi, 9 martie 2017, în sala de ședințe a Sfântului Sinod a reședinței Patriarhale și Sinodale de la mănăstirea „Sfântul Daniel”, din or. Moscova, sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril și-a început lucrările ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Membrii permanenți ai Sfântului Sinod sunt: Mitropolitul Kievului și al întregii Ucraine Onufrii; Mitropolitul de Krutitsy și Kolomna Iuvenalii; Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldova Vladimir; Mitropolitul de Astana și Kazahstan Alexandr, șeful Districtului mitropolitan din Republica Kazahstan; Mitropolitul de Tașkent și Uzbekistan Vichentii, șeful Districtului mitropolitan din Asia Mijlocie; Mitropolitul de Sanct-Petersburg și Ladoga Varsonofii, șeful Direcției executive a Patriarhiei Moscovei; Mitropolitul de Minsk și Zaslavl Pavel, exarhul Patriarhal al întregii Belarus; Mitropolitul de Volokolamsk Ilarion, președintele Departamentului pentru relațiile externe bisericești al Patriarhiei Moscovei.

După cuvântul de salut adresat membrilor permanenți și tuturor celor prezenți, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a prezentat participanților subiectele de pe ordinea de zi.

Pentru documentare vă propunem să accesați CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 9 martie 2017

Sursa:  http://www.patriarchia.ru/