12:10, joi, 28 iulie, 2016

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a fost decorat cu Medalia jubiliară a Academiei de Științe din Republica Moldova

IMG_9900

Joi, 28 iulie, la reședința mitropolitană a avut loc recepția cu prilejul celebrării ocotitorului ceresc al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La festivitate au fost prezenți mai mulți oaspeți de onoare, printre care și Președintele AȘM, acad. Gheorghe Duca, care a venit cu un cuvânt de felicitare în care a menționat despre conlucrarea fructuoasă din ultimii ani dintre Academia de Științe și Biserica Ortodoxă din Moldova.

În semn de prețuire și respect, dar și pentru implicarea activă a Mitropolitului Vladimir în proiectul academic de cercetare „Mănăstiri și schituri din Republica Moldova”, Înaltpreasfinția Sa a fost decorat de către Președintele AȘM cu Medalia jubiliară, instituită cu ocazia aniversarii a 70-a de la crearea primelor instituţii de cercetare.

Totodată, Vlădica Vladimir a primit în dar din partea Domnului Academician, Volumul enciclopedic „Republica Moldova” în care se elucidează istoria ţării noastre, dezvoltarea ei social-economică, politică şi cultural-spirituală.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media