Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

duminică, 6 septembrie, 2015

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a dialogat cu Guvernatorul interimar al regiunii Hantî-Mansiisk, Natalia Komarova

După săvârşirea slujbei vecerniei, reşedinţa eparhială din Surgut a găzduit o întâlnire dintre Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir şi Guvernatorul interimar al regiunii Hantî-Mansiisk, Excelenţa Sa, Doamna Natalia Komarova.

Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a felicitat-o pe Doamna Komarova cu prilejul evenimentelor dedicate prăznuirii Sfântului Kneaz Vladimir Întocmai cu Apostolii şi i-a dăruit o icoană cu Chipul nefăcut de mână al Mântuitorului.

În continuare, Guvernatorului interimar i-a fost prezentat proiectul bisericii cu hramul în cinstea Sf. Kneaz Vladimir, a cărei piatră de temelie a fost sfinţită astăzi de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La final, Mitropolitul Vladimir, Mitropolitul Pavel şi înaltul oficial, au vizitat biserica cu hramul în cinstea Sfântului Apostol şi Evanghelist Ioan Teologul.