20:27, vineri, 13 mai, 2016

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Ministrul delegat pentru relațiile cu românii de pretutindeni, Dl Dan Stoenescu

5

Vineri, 13 mai, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Ministrul delegat pentru relațiile cu românii de pretutindeni, Dl Dan Stoenescu, care a venit însoțit de Excelența Sa, Dl Marius Lazurca, Ambasadorul României la Chișinău.

În cadrul întâlnirii, Întâistătătorul a discutat cu distinșii oaspeți mai multe aspecte ce țin de viața eclesială din Republica Moldova.

Pe final de mandat, Dl Ambasador i-a vorbit Întâistătătorului despre proiectele realizate în timpul mandatului său de 6 ani în Republica Moldova, enumerând în același timp rezultatele colaborării bilaterale.

La rândul său, Întâistătăorul a dat o apreciere deosebită activității Dl Lazurca, care și-a încheiat misiunea la Chișinău, în calitate de Ambasador  al României, fiind diplomatul cu cel mai longeviv mandat în țara noastră.

Excelența Sa, Dl Marius Lazurca a fost rechemat din postul de ambasador la Chișinău, urmând să fie trimis pentru a conduce misiunea diplomatică la Budapesta.

În semn de respect și a prețuirii prieteniei pe care a manifestat-o în tot timpul aflării sale în Republica Moldova, Dl Marius Lazurca a fost decorat de către Vlădica Vladimir cu Ordinul bisericesc „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt”, gr. II, urându-i sănătate deplină și  realizări frumoase în domeniul de activitate al Domniei Sale.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media