17:11, joi, 17 mai, 2018

Înălțarea Domnului celebrată în satul de baștină al ÎPS Mitropolit Vladimir

De sărbătoarea Înălţării la Cer a Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta Liturghie în biserica „Înălțarea Domnului” din s. Colencăuți, regiunea Cernăuți, satul de baștină al Mitropolitului. Alături de ÎPS Vladimir s-au rugat ÎPS Meletie, Mitropolit de Cernăuți și Bucovina și PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni.

Pentru a celebra una dintre cele mai mari sărbători creștine, precum și hramul bisericii din localitate alături de arhierei și soborul preoțesc au venit numeroși creștini, care au făcut sfântul locaș neîncăpător.

Mitropolitul a fost întâmpinat cu deosebit fast, fiind binecunoscut şi iubit de localnici. Astfel, copilaşii din sat au venit în straie de sărbătoare şi cu flori în mâini, zicându-i bun venit scumpului oaspete.

Joia Înălțării Domnului din acest an a fost una cu totul deosebită pentru biserica din Colencăuți, care a aniversat în această zi 125 de ani del a târnosire, dar și pentru preotul paroh, Protoiereul Ioan Bivolaru ajuns la onorabila vârstă de 65 de ani.

În timpul Sfintei Liturghii s-a rostit ectenia morțească pentru robii lui Dumnezeu Vasile și Vera, părinții ÎPS Vladimir. Iar, spre final, Mitropolitul a venit cu un mesaj de felicitare adresat părintelui paroh, Protoiereului Ioan Bivolaru, cu prilejul popasului jubiliar.

După slujbă Mitropolitul Vladimir a împărţit celor prezenţi numeroase daruri: cruciuliţe, iconiţe şi calendare.

cu referire la http://episcopia-ungheni.md/