14:08, marți, 12 martie, 2013

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir participă la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

2DSCF1372

Astăzi, 12 martie 2013, sub președinția Preafericitului Patriarh Kiril, la Moscova a demarat o nouă întrunire a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, la care participă în calitate de membru permanent și Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir.

Conform planului de activități, în cadrul ședinței vor fi dezbătute următoarele subiecte:

Deciziile Consiliului Bisericesc Superior cu referire la dările de seamă și planurile instituțiilor sinodale;

Examinarea și adoptarea documentului “Activitatea pastoral-misionară a Bisericii Ortodoxe Ruse în instituțiile penitenciare”;

Examinarea propunerii de formare a Consiliului pentru canonizarea noilor mucenici, precum și cea de reformare a Comisiei Sinodale pentru canonizarea sfinților, etc.

Totodată vor fi supuse examinării și propunerile de înființare a unor noi jurisdicții (Mitropolii și Eparhii) în cadrul Patriarhiei Moscovei.