14:15, duminică, 30 noiembrie, 2014

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir participă la lucrările Adunării Intersobornicești

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir participă la Adunarea Intersobornicească, prezidată de către Sanctitatea Sa, Patriarhul Kiril.

La 29 ianuarie a.c., în Sala soboarelor bisericești a Catedralei „Hristos Mântuitorul” din Moscova, a început ședința Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse, prezidată de către Sanctitatea Sa, Patriarhul Kiril. La lucrările forului participă și Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir.

Lucrările au demarat cu un cuvânt de salut rostit de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, după care a fost prezentată agenda întrunirii.

În cadrul discuțiilor plenare, urmează a fi examinate următoarele teme: „Participarea credincioșilor la Euharistie”, „Biserica și cultura”, „Biserica și economia în condițiile globalizării”, etc.

Vom reveni cu detalii.