Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:02, marți, 3 septembrie, 2013

ÎPS Mitropolit Vladimir l-a felicitat cu ocazia zilei de naștere pe ÎPS Mitropolit Agafanghel de Odesa și Izmail

La unu septembrie a.c., Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a participat la Odesa la un serviciu divin praznical cu ocazia aniversării a 75-a a Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Agafanghel de Odesa și Izmail.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a coliturghisit alături de Preafericitul Mitropolit Vladimir al Kievului și al Întregii Ucraine precum și de mulți alți arhierei și slujitori veniți să împărtășească bucuria sărbătorii cu distinsul omagiat.

În continuare, Vlădica Vladimir i-a transmis Înalt Prea Sfințitului Agafnghel felicitările și urările de bine din partea clerului și poporului binecredincios al Moldovei, exprimându-și gratitudinea pentru bunăvoința permanentă și dragostea creștinească pe care Înalt Prea Sfinția Sa o are pentru credincioșii Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove și decorândul pe Arhipăstorul Eparhiei de Odesa cu Ordinul Recunoștinței.