Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 10 iulie, 2013

Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a săvârşit un pelerinaj la locruile sfinte din Rusia şi Ucraina

În perioada 25 iunie – 5 iulie a.c., Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a săvârşit un pelerinaj la locurile sfinte din Rusia şi Ucraina. În acest răstimp, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a vizitat Mănăstirile Optina, Donskoi, Danilov, Diveevo, Goloseevo, Lavra Sf. Serghie, Lavra Pecerska, Pustia Glinskaya.

Vizitând aceste locuri emblematice ale spiritualităţii Ortodoxe, Vlădica Vladimir s-a rugat la sfinţenii pentru linişte, pace şi buna înţelegere pe binecuvântatele pământuri ale Moldovei.

De o primire deosebită Înalt Prea Sfinţia Sa a avut parte la Mănăstirea Goloseevo din preajma Kievului, unde stareţul mănăstirii, Arhimandritul Isaachie (Andronic), compatriot de al nostru, cu deosebită dragoste creştinească a întâmpinat oaspetele drag, slujind împreună şi aducând laude Domnului.

În continuarea vă propunem să vizualizaţi un album fotografic din cadrul pelerinajului.