Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 18 iulie, 2013

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a participat la slujba patriarhală de la Mănăstirea „Sfânta Treime” din Sergiev Posad

În ziua celebrării aflării moaștelor Sfântului Serghie de Radonej, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a participat la serviciul divin praznical condus de către Preafericitul Patriarh Kiril, care a avut loc în scuarul Mănăstirii „Sfânta Treime” din Serghiev Posad, regiunea Moscova.

În cadrul serviciului divin, Vlădica Vladimir s-a rugat alături de Patriarhul Kiril, Patriarhul Irineu al Serbiei, prezent la eveniment, numeroșii confrați Arhierei și slujitori, iar mai târziu, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a transmis obștii Sfintei Mănăstiri mesajul de felicitare din partea clerului și poporului Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, precum și recunoștința pelerinilor moldoveni care întotdeauna sunt primiți cu deosebită căldură în această Lavră istorică spre a se închina la moaștele Sfântului Serghie de Radonej și pentru a cere mijlocirea sa în fața Dreptului Judecător.