Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 24 iulie, 2013

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a participat la serviciul divin festiv în ziua pomenirii Sfintei Cneaghine Olga, întocmai cu Apostolii

În ziua prăznuirii Sfintei Cneaghine Olga întocmai cu Apostolii, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a participat la serviciul divin festiv de la Catedrala „Hristos Mântuitorul” din Moscova, alături de Preafericitul Patriarh Kiril al Moscovei și al Întregii Rusii și mai mulți Întâistătători și Ierarhi ai Bisericilor Ortodoxe – surori.

Printre coltirurghisitori s-au numărat Preafericitul Patriarh-Catolicos Ilie  al II-lea al Întregii Georgii, Preafericitul Patriarh Neofit al Bulgariei, Preafericitul Arhiepiscop Hrisostom al II-lea al Noii Iustiniane și al Întregului Cipru şi alţi Chiriarhi şi şefi de delegaţii bisericeşti.

După Liturghie, Ierarhii s-au închinat Crucii Sfântului Apostol Andrei cel Întâi Chemat.

Mai târziu a avut loc o recepţie organizată  cu prilejul celebrării  a 1025 de ani de la Creștinarea Rusiei, la care au fost prezenţi înalţii prelaţi ai Bisericii Ortodoxe şi alţi invitaţi de onoare.

Menţionăm că Vlădica Vladimir va participa şi zilele următoare la amplele manifestări dedicate emblematicului eveniment, despre care îi vom ţine la curent pe cititorii noştri.