Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:53, vineri, 27 iulie, 2012

Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a participat la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

La 26 iulie a.c , ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la şedinţa ordinară a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse desfăşurată la Lavra Pecerska din Kiev, sub conducerea Preafericitului Patriarh Kiril, al Moscovei şi al Întregii Rusii.

Lucrările Sfântului Sinod, premergătoare celebrării Încreştinării Rusiei şi a zilei prăznuirii Sf. Kneaz Vladimir, au început  cu adresarea Patriarhului Kiril, prin intermediul căreia Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a salutat participanţii la şedinţă, enumerând cele mai stringente teme ce urmează a fi abordate.

În cadrul şedinţei au fost luate mai multe decizii importante, discutându-se inclusiv despre organizarea Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse în anul 2013.

Ulteriori au fost ascultate rapoartele arhiereilor din cadrul Sinodului referitoare la activitatea recentă şi propunerile cu privire la acţiunile ce urmează a fi întreprinse ulterior.