8:40, marți, 28 februarie, 2012

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a litughisit la Catedrala Mitropolitană

În duminica lăsatului sec de brânză (a izgonirii lui Adam din Rai), premergătoare Postului Mare, ÎPS Mitropolit Vladimir, înconjurat de mai mulți slujitori a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Caterdrala „Nașterea Domnului”.

În cadrul serviciului divin la care a participat un număr impresionant de credincioși, diaconul Dimitrie Moraru a fost hirotonit în treapta de preot pe seama Bisericii „Înălțarea Domnului” din or. Orhei, iar aboslventul Academiei de Teologie din Chișinău, Leonid Țugulea, a fost hirotonit în treapta de diacon pe seama Catedralei Mitropolitane.

Cu acest binelăcut prilej, nou-hirotoniții slujitori au primit felicitările preoților prezenți la Liturghie și ale Vlădicăi Vladimir, care le-a urat să fie vrednici de slujirea la care au fost chemați, iar viața lor să fie pildă de curăție, smerenie și credință.

La finalul serviciului divin, Mitropolitul și-a cerut iertare de la slujitori și enoriași, îndemnând pe cei prezenți să petreacă acest Post în deplină împăcare unii cu alții, pentru a ajunge cu bine la luminata sărbătoare a Învierii Mântuitorului Hristos.

Vlădica a mai îndemnat pe credincioși să țină adevăratul Post, cel al înfrânării și al rugăciunii fierbinți, pentru ca într-adevăr să se bucure de roadele acestei nevoințe.