Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

23:35, duminică, 17 martie, 2013

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a litughisit la Catedrala Mitropolitană

În duminica lăsatului sec de brânză (a izgonirii lui Adam din Rai), premergătoare Postului Mare, ÎPS Mitropolit Vladimir, înconjurat de mai mulți slujitori a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Nașterea Domnului” din Chișinău.

În cadrul serviciului divin la care a participat un număr impresionant de credincioși, diaconul Gavriil Boboc a fost hirotonit în treapta de preot pe seama bisericii „Sf. M. Mc. Dumitru Izvorâtorul de Mir” din or. Florești.

Cu acest bineplăcut prilej, nou-hirotonitul preot a primit felicitările Întâistătătorului, care i-a urat să fie vrednic de chemarea sa, iar întreaga viață să-i fie pildă de curăție, smerenie și credință.

După Liturghie Înalt Prea Sfinția Sa dimpreună cu slujitorii Catedralei Mitropolitane a oficiat un Te-Deum de mulțumire și laudă lui Dumnezeu.