Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 30 decembrie, 2013

În ultimii ani, rușii au participat mai des la slujbe

Religia dominantă în Rusia ramane clar Ortodoxia, recunoscută de 68% dintre respondenții unui sondaj recent. 7% dintre respondenți s-au recunoscut musulmani. Doar 1% din respondenți au declarat că aparțin altor confesiuni și religii, conform centrului analitic Yuri Levada, sociologii intervievând 1.600 de ruși.

În ultimul deceniu, numărul ortodocșilor din țară a crescut cu 18% (procentul era de 50%, în 2002), în timp ce musulmanii au crescut cu 3% (procentul acestora era de 4%, în 2002).

Numărul non-credincioșilor a scăzut în aceeași perioadă, de la 32% la 19%. În plus, în ultimii ani, rușii au participat mai des la slujbe. Dacă în urmă cu 4 ani, 43% din respondenți nu erau de acord să participe, în prezent acest număr este de numai 35%.

Numărul celor care merg la slujba săptămânal a crescut și el cu 4%. 6% din cetățenii ruși participă la slujbe o dată pe lună, 3% de două-trei ori pe lună, 16% o dată pe an.

www.lonews.ro