Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:51, miercuri, 8 aprilie, 2015

În ţara noastră va fi adus şi în acest an Focul Haric

Conform frumoasei tradiţii, prin purtarea de grijă a Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove şi în acest an, cu prilejul praznicului Învierii Domnului, în ţara noastră va fi adus Focul Haric de la Ierusalim.

Pentru a aduce marea sfinţenie, în Ţara Sfântă se va deplasa o delegaţie condusă de către ÎPS Mitropolit Vladimir.

Cu prilejul acestui pelerinaj, Înaltpreasfinţia Sa se va întîlni cu Preafericitul Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului, va participa în seara zilei de vineri la săvârşirea Prohodului Domnului şi la procesiunea de preluare a Focului Haric din Sâmbăta Paştelui.

Focul Haric va fi întâmpinat în scuarul Catedralei Mitropolitane din Chişinău, în seara zilei de sâmbătă, 11 aprilie a.c., între orele 19.00 şi 20.00, de unde va fi împărţit preoţilor şi credindcioşilor. Vă aşteptăm cu drag pentru a împărtăşi împreună această deosebită bucurie creştină!