Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:26, joi, 29 octombrie, 2015

În şcolile din Rusia a fost interzis Halloween-ul

Autoritățile din regiunea rusească Arhanghelsk au decis să interzică sărbătorirea Halloween-ului în școlile locale, scrie Daily Telegraph, cu referire la unul dintre ziarele rusești. Ministerul regional al Educației și Științei a anunţat că această sărbătoare nu corespunde „valorilor tradiționale ruseşti” şi are un impact negativ asupra „copiilor”.

Tot în Rusia, la începutul acestei luni, la Krasnoyarsk, Eparhia Bisericii Ortodoxe Ruse, bazându-se pe aceleași argumente, a cerut autorităților locale să interzică celebrarea Halloween-ului. Preotul Maxim Zolotuhin a anunţat pe unul dintre canalele locale de televiziune că, după Halloween, copiii simt de multe ori sentimentul de depresie, deoarece ei nu știu să facă diferenţa dintre joacă și realitate.

Printre alte exemple, publicația aminteşte o interdicţie similară, veche de doi ani, din regiunea Omsk. Aceasta a fost justificată prin necesitatea de a proteja copiii din Rusia de „influența culturală periculoasă a SUA”.

În cele din urmă Daily Telegraph ne amintește că rușii au început să sărbătorească Halloween după prăbușirea Uniunii Sovietice. Cu toate acestea, oficialii ruși continuă să privească cu suspiciune această sărbătoare, susținând că este „un cult al propagandei morţii” și transformă tinerii în „extremiști.”

www.ortodox.md