Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:03, marți, 5 aprilie, 2016

În s. Rogojeni, r-nul Şoldăneşti a fost sfinţit piatra de temelie a noii biserici cu hramul „Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie”

DSC_0817La data de 4 aprilie cu binecuvîntarea Înal Prea Sfinţitului Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi a Întregii Moldove, Protoiereul Vasile Rotari, protopop de Şoldăneşti împreună cu un sobor de preoţi a sfinţit piatra de temelie a noii biserici cu hramul „Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie” în s. Rogojeni, r-nul Şoldăneşti.

La acest eveniment deosebit a participat dna Svetlana Rotundu – preşedintele r-nului Şoldăneşti, primarul localităţii împreună cu ctitorii bisericii şi numeroşi creştini veniţi la sărbătoarea comunităţii.

Protopopul de Şoldăneşti dimpreună cu soborul preoțesc s-au rugat Domnului să binecuvânteze acest bineplăcut și necesar început, iar Sfântului Mare Mucenic Dimitrie i-au cerut mijlocirea în fața Tatălui Ceresc pentru toți cei care se vor ruga aici cu rugăciune curată și sinceră.