10:30, sâmbătă, 16 ianuarie, 2016

În r. Telenești s-a desfășurat a patra ediție a Festivalului Colindelor cu genericul ” Florile Dalbe”.

DSC00304În data de 16 ianuarie, în protopopiatul r. Telenești s-a desfășurat a patra ediție a Festivalului Colindelor cu genericul ” Florile Dalbe”.

Evenimentul s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură din orășelul Telenești. Cu un cuvînt de salut la începerea festivalului, a venit protoiereul Marian Boldescu protopopul raionului Telenești.

La festival au participat 25 de colective de colindători, care au alinat sufletele celor prezenți în această sală. În program au răsunat colinde tradiţionale,care au slăvit nașterea Pruncului Iisus.

La final toți participanții au primit cadouri pentru participarea la acest festival.

Evenimentul a urmărit promovarea valorilor creștine tradiționale, implicând participanți de generație tînără din localitățile raionului Telenești.