10:08, luni, 2 iulie, 2018

În orașul Ștefan-Vodă, a avut loc sfințirea monumentului inaugurat în memoria celor căzuți în războiul de pe Nistru

Luni, 2 iulie 2018, în orașul Ștefan-Vodă, a avut loc sfințirea monumentului inaugurat în memoria tuturor celor căzuți în războiul de pe Nistru din 1992-1993.

Protopopul circumscripției Ștefan Vodă, protoiereul Constantin Portărescu, împreună cu un sobor de preoți a oficiat slujba de sfințire a monumentului, apoi un parastas de pomenire a celor căzuți pe cîmpul de luptă.

Preotul Constantin, în cuvîntul său de învățătură, a vorbit despre importanța credinței în prosperarea și dezvoltarea țării noastre Moldova.

La eveniment a onorat cu prezența doamna Monica Babuc, ministru al Educației, Culturii și Cercetării.

Conducerea raionului, prezentă la eveniment, s-a referit la rolul înălțării unui astfel de monument în centrul orașului, alături de monumentul lui Ștefan cel Mare și de Liceul Teoretic Ștefan-Vodă, fiind o oportunitate permanentă de a reaminti tinerei generații ce înseamnă dragostea de țară și neam.

Către final, autoritățile locale au decorat cu medalii veteranii războiului de pe Nistru.

Protopopiatul Ștefan-Vodă