17:32, sâmbătă, 14 iulie, 2018

În orașul Ecaterinburg s-au desfășurat în premieră lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Sâmbătă, 14 iulie 2018, în orașul Ecaterinburg, sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril s-au desfășurat în premieră lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Evenimentul eclesiastic a avut loc în incinta centrului de spiritualitate și cultură „Țarski” din apropierea bisericii memorial „a Tuturor Sfinților”.

La ședință a participat în calitate de membru permanent – Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

În cadrul întrunirii, Patriarhul a adresat un cuvânt de salut, punctând cele mai importante subiecte de pe ordinea de zi.

CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 14 iulie 2018 vor fi publicate pe pagina oficială a Bisericii Ortodoxe Ruse: http://www.patriarchia.ru/

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la www.patriarchia.ru