11:41, marți, 15 octombrie, 2013

În Marea Britanie se discută posibilitatea eliminării jurământului pe Biblie în instanță

Judecătorii Marii Britanii propun eliminarea jurământului pe Biblie din procedura de jurământ în instanță. Membrii Asociației Judecătorilor şi-au prezentat propunerea, motivând prin îngrijorarea, că cei care depun mărturie, nu se atârnă relevant faţă de jurământul depus. Potrivit lui Ien Abrahams, un judecător de la Bristol, “oamenii ridică din umeri” și spun “fie”, atunci când li se cere să depună jurământul. “Eu propun să eliminăm Biblia din jurământ. Iar oamenii trebuie să dea dovadă că înțeleg cu adevărat că ar putea nimeri la închisoare, dacă vor minţi în instanţă”, – a declarat Abrahams. În loc de jurământul depus pe Biblie, cei incluşi în proces, ar putea să rostească o promisiune de a spune adevărul, fără referire la Dumnezeu. Reprezentanții Bisericii cred că noile reguli ar putea submina fundamentele creștinismului în țară. Motivul îngrijorării slijitorilor bisericii este faptul că biblia este baza Constituției și istoriei țării.

traducere pentru ortodox.md

sursa pravoslavie.ru