Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 8 iulie, 2014

În lavra Pecerska din Kiev a avut loc oficierea prohodului și înmormântarea Preafericitului mitropolit al Kievului și al întregii Ucraine Vladimir

La 7 iulie, în piața din fața catedralei „Adormirea Maicii Domnului” a lavrei Pecerska din Kiev, unde credincioșii și-au luat rămas bun de la nou adormitul Preafericitul mitropolit al Kievului și al întregii Ucraine Vladimir, a fost oficiată slujba înmormântării – Dumnezeiasca liturghie și prohodul adormitului Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Ucraina.

După slujba prohodului sicriul cu corpul Preafercitului stăpân a fost dus, într-o procesiune a drumului Crucii, la cimitirul frățesc al Lavrei și înmormântat alături de biserica „Nașterea Maicii Domnului” în Peșterile de Departe.

www.patriarchia.ru