10:17, sâmbătă, 17 octombrie, 2015

În Indonezia, extremiştii au început încendierea bisericilor creştine

În provincia Aceh a Indoneziei, unde extremiștii au solicitat închiderea bisericilor, aceştia s-au ciocnit violent cu creștinii, în această săptămână.

Conform relatărilor, fanaticii au încendiat patru biserici creştine din sudul Aceh – unde funcţionează legea sharia (legea islamica).

Un bărbat a fost ucis și alți patru au fost răniți, în timpul ciocnirilor violente, la o biserică din Dangguran, în cartierul Singkil Aceh, marți, creștinii încercând să-și apere biserica lor, împotriva a sute de oameni înarmați.

O persoană a fost împuşcată în cap, dar poliția nu i-a confirmat încă identitatea.

Tensiunile au izbucnit, după ce un grup de tineri islamişti a cerut ca Guvernul să demoleze 21 de biserici creştine din Aceh, susţinând că nu ar avea autorizaţiile corespunzătoare. Oficialii locali au fost de acord cu solicitarea – dar fanaticii au început acţiunea pe cont propriu, a declarat poliția.

Președintele indonezian, Joko Widodo, a făcut apel la calm și le-a ordonat oficialilor, în urmă cu o zi, să ia măsuri ferme pentru „stabilirea păcii și armoniei religioase”.