12:50, duminică, 29 ianuarie, 2017

În Duminica a XXXII-a după Cincizecime, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica reprezentanței BOM, din or. Moscova

În Duminica a XXXII-a  după Cincizecime (a lui Zaheu vameșul) ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia reprezentanței Bisericii Ortodoxe din Moldova, în or. Moscova (Барашевский пер., 8/2с 4).

Vlădica Vladimir, care este și paroh al acestui sfânt lăcaș, a fost întâmpinat cu multă bucurie de soborul preoțesc, precum și numeroși credincioși moldoveni, veniți să se roage alături de Mitropolitul Moldovei.

Sfânta Evanghelie care se citește în Duminica a XXXII-a după Cincizecime ne arată cum schimbarea modului de a fi al unui bogat poate să-i aducă mântuirea, atunci când din om lacom devine om milostiv, arătând deodată pocăință și fapte de pocăință. Pacea, bucuria și fericirea sufletului nu se dobândesc prin acumulare necinstită de bunuri materiale

Zaheu vameșul este singurul bogat, dintre cei prezentați de Sfântul Evanghelist Luca, care se mântuiește, chiar dacă, înainte de întâlnirea cu Mântuitorul Iisus Hristos, vameșul era preocupat doar de îmbogățire, asuprind mulți oameni și răpind avutul lor.

Din episodul întâlnirii Mântuitorului Hristos cu vameșul Zaheu învățăm și noi că putem să ne schimbăm viața în bine din proprie inițiativă, nu așteptând să fim pedepsiți, nici certați cu boală, cu suferință ori cu mustrări, ci cugetând la multa bunătate a lui Dumnezeu și la dorința Lui de a intra în casa sufletului nostru.

După serviciul divin, Vlădica Vladimir s-a adresat către credincioși cu un cuvânt de felicitare, în care a menționat despre unitatea exemplară a acestora și dragostea permanentă pe care o au față de cele sfinte exprimată prin fapte creștinești, menite să țină credința vie și să perpetueze valorile noastre sacre chiar și în depărtare de casă.

Drept amintire a rugăciunii comune de astăzi, credincioşii au primit în dar din partea Mitropolitului, iconițe cu chipul Sfântului Ierarh Gavriil (Bănulescu-Bodoni), de la mănăstirea Căpriana și a Sfintei Fericite Agafia, de la mănăstirea Cușelăuca, spre binecuvântare și întărire duhovnicească.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media