16:14, duminică, 19 noiembrie, 2017

În Duminica a XXIV-a după Cincizecime, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvărşit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”

În Duminica a XXIV-a după Cincizecime, 19 noiembrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul arhieresc mixt al Catedralei Mitropolitane.

Alături de Întâistătător au înălțat rugăciuni Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și soborul preoțesc al Catedralei centrale, precum și preoții: Prot. mitr. Veniamin Onu, parohul bisericii “Sf. Ierarh Nicolae” din or. Vicenza, Italia și Ierom. Ilie (Nacu).

Pericopa duminicală de la Sfântul Evanghelist Luca, capitolul 8, versetele de la 41 la 56, aminteşte de vindecarea fiicei lui Iair și de vindecarea femeii bolnave de 12 ani. Evanghelia de astăzi este Evanghelia vindecării şi a speranţei.

Mare învăţător s-a făcut pentru noi toţi femeia bolnavă de 12 ani de scurgere de sânge pentru că a înţeles că sănătatea este dar de la Dumnezeu care trebuie păstrat, iar atunci când l-am pierdut, trebuie recuperat. Ea nu este o femeie fatalistă, ci se luptă cu boala şi caută sănătatea. A cheltuit toată averea pentru darul sănătăţii, dar spre sfârşitul puterilor ei şi după ce a constat eşecul ştiinţei medicale, a doctorilor pe care i-a cunoscut, a înţeles că singurul doctor care mai poate să îi vindece este Iisus din Nazaret, Care a vindecat o mulţime de oameni bolnavi şi a ridicat o mulţime de păcătoşi, pentru că este Dăruitorul vieţii şi Izvorul bunătăţii şi al puterii vindecătoare milostive.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, numeroşi credincioşi, printre care foarte mulţi copii, au primit împărtăşirea cu Sfintele Taine.

Sfanta și Dumnezeiasca Liturghie și binecuvântările arhierești au adus pace și lumina pe chipurile celor prezenți.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media