14:07, duminică, 19 aprilie, 2015

În Duminica a II-a după Paşti, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Catedrala Mitropolitană

În dimineața zilei, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, avându-l alături pe Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Chișinău.

Serviciul divin a fost oficiat în prezența numeroșilor creștini care au pășit pragul catedralei  spre a mulțumi lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale, dar și pentru a-I cere liniște, pace pentru cei vii și odihnă pentru cei răposați.

La finele slujbei, Întâistătătorul a îndemnat credincioșii să pomenească pe cei trecuți din viața pământească după tradiția Ortodoxă, fără a transforma acest eveniment duhovnicesc în ospețe și chefuri, ci prin rugăciune multă și smerită, să ceară lui Hristos cel Înviat, ca să le ierte celor adormiți păcatele și să le dea odihnă veșnică.