11:15, marți, 8 decembrie, 2015

În atenția tinerilor slujitori dornici de slujire pastoral-misionară!

Înalt Prea Sfinției Sale Vladimir,

Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove

Înalt Prea Sfinția Voastră,

Perioada de formare și organizare administrativă a unei noi eparhii, presupune o responsabilitate maximă în vederea selectării clerului și a personalului bisericesc (dascăli, cateheți etc). Eparhia de Camensc și Alapaevsc, care ține canonic și administrativ de Mitropolia de Ecaterinburg, în acest proces de formare se confruntă cu o lipsă acută a clericilor, pentru a suplini locurile vacante din parohiile eparhiei noastre.

La moment în episcopia noastră, sunt slujitori care păstoresc concomitent câte 4-5 parohii, dar sunt și biserici unde de câțiva ani, enoriașii își așteaptă păstorul.

Rog, Înalt Prea Sfinția Voastră, în vederea colaborării frățești dintre eparhii, să trimiteți pentru slujire pastoral-misionară în eparhia noastră tineri preoți-misionari cu studii la zi, pentru a-și duce misiunea preoțească slujind Domnului și păstorind creștinii din cadrul eparhiei de Camensc și Alapaevsc.

Cu dragoste întru Hristos Domnul,

+ Metodie

Episcop de Camensc și Alapaevsc

*  *  *