22:32, joi, 3 martie, 2016

În atenţia slujitorilor din blagociniile Cahul, Călăraşi, Făleşti, Nisporeni şi Ungheni

Astăzi, 3 martie 2016, este lansat un proiect al Uniunii Europene de susţinere a copiilor cu necesităţi speciale, prin crearea accesului acestora la servicii comunitare de suport şi educaţie în primii şapte ani de viaţă. Proiectul este destinat familiilor în care cresc copii cu dificultăţi de auz şi vorbire, şi va fi implementat de către subdiviziunile Ministerului Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei, în colaborare cu societatea civilă.

Slujitorii din blagociniile respective sunt îndemnaţi să stabilească relaţii de colaborare cu asistenţii sociali comunitari, şi să participe în grupurile mixte de lucru, din care fac parte asistenţii sociali, cadrele didactice, lucrătorii medicali, poliţiştii, şi alţi membri activi ai comunităţii, pentru identificarea şi susţinerea incluziunii şcolare a copiilor cu dificultăţi de auz şi vorbire.

Programele de suport și educație care vor fi dezvoltate în cadrul proiectului sunt:

• Terapia prin muzică sau Meloterapia – program de comunicare prin muzică;
  • Portage – serviciu de asistență și suport în educație la domiciliu, pentru familiile cu copii cu necesități speciale;
  • Mellow Parenting – terapie de curs pentru consolidarea abilităţilor părinteşti şi fortificarea relaţiei dintre părinţi şi copii bazată pe teoria ataşamentului.

Proiectul ”Sporirea accesului copiilor cu necesități speciale la servicii comunitare de suport și educație în primii ani de viață” va fi implementat de AO ”Parteneriate pentru fiecare copil”, în colaborare cu consorțiul format din Organizațiile Mellow Parenting și HealthProm din Marea Britanie, cu susținerea Ministerului Muncii, Protecției Sociale și Familiei, Ministerului Educației și a administrațiilor publice locale din cele cinci raioane beneficiare ale proiectului. Proiectul în valoare totală de 680,000 euro este finanțat de Uniunea Europeană.

Sursa: Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei

Pentru mai multe informaţii, telefonaţi:

Preotul Constantin Cojocaru, Preşedintele Sectorului Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove.

Nr. de telefon: 069063853